Macron Systems - Staňkova 270/31, 149 00 Praha 4

T +420 242 408 654
T +420 242 408 655 (servis)
T +420 242 408 650 (obchod)
F +420 242 408 653
E info@macronsystems.cz
W www.macronsystems.cz
Banner 1/1 Banner 1/2 Banner 1/3 Banner 1/4
Banner 2/1 Banner 2/2 Banner 2/3 Banner 2/4

Digitální technologie metalického zušlechťování samolepicích etiket, které bude představovat AB Graphic na veletrhu Label Expo v Bruselu

ECOLEAF
je způsob zušlechtění samolepicích etiket použitím zcela nového digitálního principu aplikace metalických efektů. Dosud se těchto efektů dosahuje studenou nebo horkou ražbou za pomoci metalických folií. Z těchto folií se ale na etiketě uchytí pouze velmi malá část, zbytek folie se odtrhne, odroluje a následně představuje odpad, který nejen že znamená ekologickou zátěž pro okolí, ale značně zvyšuje náklady na výrobu takovýchto efektních etiket.
Actega ECOLEAF snižuje vypouštění CO2 až o 50% ! Pouhý 1 kg metalického pigmentu dokáže nahradit 3 tuny konvenční metalické folie !
Princip technologie Actega ECOLEAF spočívá v nanesení a následném natlačení metalických „vloček“ do designu předem natisknutého specielním UV lakem. Ten je možno nanést klasicky sítotiskem nebo flexem a po aplikaci metalických částic v jednotce Actega ECOLEAF se vše vytvrdí UV osvícením. Metalický pigment je stříbrný, ale následným přelakováním lze dosáhnout libovolného metalického efektu včetně zlaté.
Technologii Actega ECOLEAF nyní integruje do svých dokončovacích linek firma ABG a protože ABG stroje jsou modulární, je možné povýšit i již instalované linky později u zákazníka. Stroj s tímto modulem představí ABG poprvé na podzimním veletrhu Label Expo v Brusselu.

Digijet
Na rozdíl od ECOLEAF , jehož použití představí ABG na podzim na Labelexpo poprvé, je technologie ABG Digijet již známější a ve srovnání s ECOLEAF představuje digitální postup vytváření metalických efektů tzv. „z druhé strany“. Využívá totiž stále klasické metalické folie, ale grafická předloha je nejprve digitálně nanesena UV lakem pomocí inkjetových hlav. Tento speciální lak se částečně osvítí UV, následně se na něj za studena natlačí folie a celý obrázek se ještě jednou vytvrdí dokončovacím osvitem. Inkjetové hlavy lze umístit i ve dvou řadách za sebou, takže nános laku je až 225 um. Tak je možno dosáhnout i efektu blížícího se sítotisku.
Digijet lze využít ale i k částečnému lakování a specielním efektům – vše v jednom průchodu a bez použití klasických nástrojů. Dalšími výhodami jsou snížení náběhových časů, aplikace variabilního tisku ve spolupráci s ERP/MIS, kombinace plošného a jemného laku v jednom průchodu, přesné dávkování laku a možnost nastavení parametrů za běhu.


ECOLEAF i Digijet je možno do strojů ABG instalovat dodatečně a je možno ho kombinovat i s laserovým výsekem ABG Digilas pro dosažení plně digitální výroby.


Stejně jako ECOLEAF bude v Brusselu na stánku 6A37 možno vidět i stroj osazený modulem Digijet !